W akcji Noc Bibliotek 2018 wzięło udział 1875 bibliotek!

Noc Bibliotek 2018

V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w nowym, jesiennym terminie i w nowej formule - w sobotę 5 października 2019 r.

Szczegóły podamy w marcu/kwietniu 2019, wtedy również ruszą zgłoszenia bibliotek.

 

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób promująca korzystanie z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Biblioteki łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Akcję zaincjowaliśmy w 2015 roku. Co roku wyznaczamy termin, ogłaszamy hasło, tworzymy inspirujące materiały dla bibliotek, przyjmujemy zgłoszenia i tworzymy interaktywną mapę bibliotek w akcji.

Zapraszamy wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu / pożyczyć do domy książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich. 

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami - sięgajcie i działajcie.

 

Zapraszamy do lektury relacji z Nocy Bibliotek 2018, która odbyła się 9 czerwca 2018 w 1875 bibliotekach w całej Polsce: https://nocbibliotek.org/wiesci-z-bibliotek 

Hasło akcji 2018 w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski to "RzeczpospoCzyta". Czytaliśmy polską literaturę, oglądaliśmy ilustracje polskich twórców, twórczo zajmowalismy się rodzimą sztuką, przyrodą, poznawaliśmy polską historię sprzed stulecia i tę bliższą, a także wyobrażaliśmy sobie Polskę za 100 lat. 

Dla 1600 bibliotek, które jako pierwsze zgłosiły się do akcji, przygotowaliśmy paczki z materiałami edukacyjnymi związanymi z tematyką i ideą akcji - w tym książkami od Wydawnictwa Egmont - oraz materiały promocyjne: plakaty, ekslibrisy, zakładki, grę literacką z Niepodległą. 

 
 
 
Back to Top