W akcji Noc Bibliotek 2018 biorą już udział 583 biblioteki!

Noc Bibliotek 2018

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r.  Zapraszamy biblioteki do zgłoszeń,  a czytelników do odwiedzin!

Hasło tegorocznej akcji podamy w lutym 2018 r. 

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza.  Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. 

W ubiegłrocznej edycji akcji wzięło udział ponad 1300 bibliotek! W całej Polsce odwiedziło je kilkaset tysięcy ludzi. 

Zapraszamy wszystkie biblioteki: publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu / pożyczyć do domy książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich. (Z ważnych względów możliwe jest zorganizowanie Nocy w innym, zbliżonym terminie, np. w szkołach w piątkowe popołudnie/wieczór).

 

ZGŁOSZENIA BIBLIOTEK do akcji trwają do 9 czerwca na stronie: nocbibliotek.org/rejestracja (Wszystkie biblioteki rejestrujące się do akcji otrzymują loginy i hasła, które pozwalają do dnia akcji aktualizować plan wydarzeń na mapie akcji). 

Aktualna MAPA BIBLIOTEK biorących udział w akcji wraz z programem lokalnych wydarzeń: nocbibliotek.org/mapa

 

Dla 1600 bibliotek, które jako pierwsze zgłoszą się do akcji, przygotowujemy paczki z materiałami edukacyjnymi związanymi z tematyką i ideą akcji oraz materiały promocyjne - plakaty, ekslibrisy, zakładki, gry. 

Kilkaset pomysłów na Nocne działania czytelnicze zamieszczamy dla Was w zakładce Półka z pomysłami - sięgajcie i działajcie :-).

 

Animacja promująca akcję w 2017 roku.

   

 

INFORMACJE O AKCJI NOC BIBLIOTEK 2017

Do 1300 pierwszych bibliotek, które zgłoszą się do akcji do 15 maja 2017 r. na: nocbibliotek.org/rejestracjawysyłamy pakiety promocyjno-edukacyjne Nocy Bibliotek, a w nich m.in.:

 • materiały promocyjne akcji: plakaty, ekslibrisy-naklejki, zakładki
 • materiały edukacyjne akcji: 
  • wydaną przez nas "Małą książkę na Noc Bibliotek. Poradnik dla bibliotekarek i bibliotekarzy w akcji"
  • wymyślony i wydany przez nas "Flirt z Leśmianem" - gra karciana z cytatami z poezji Bolesława Leśmiana - świetny sposób na integrację gości Nocy w bibliotece
  • polecane przez nas do wykorzystania podczas Nocy książki od partnerskich wydawnictw związane z hasłem i tematyką akcji, którym towarzyszą scenariusze warsztatów lub inne materiały zamieszczone na stronie akcji:
   • książki z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka wydawnictwa Zakamarki (tytuły wysyłamy losowo)
   • książki wydawnictwa Egmont z serii "Czytam sobie" - związane z hasłem akcji ("Franek i miotła motorowa", "W kraju Polan. O dawnej Polsce", "Robot Robert", "Troja. Historia upadku miasta", "Kto zamawiał koszmarną przygodę?" i "Człowiek z czerwoną chorągiewką") lub nowość Egmontu - "Basia i biblioteka"! Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (tytuły wysyłamy losowo - po jednym do biblioteki)
   • "Nowe przygody Kubusia Puchatka" w tłumaczeniu Michała Rusinka - supernowość od wydawnictwa Znak
   • książkę do kolorowania o podróżach i.. bibliotekach - "Wyspy" Anity Graboś wydawnictwa Nasza Księgarnia, z serii Sztuka kolorowania dla dzieci i dorosłych 
   • losowo do 200 bibiotek z małych miejscowości trafią również: książki wydawnictwa Adamada "O chłopcu, który wpadł do książki" i "O dzieciach, które kochają książki" Petera Carnavasa lub książeczki "George w bibliotece" wydawnictwa Modo.  

Poza tym 1300 bibliotek w akcji otrzymuje od nas prawa do publicznej emisji filmu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra" (szczegóły dostają Państwo na e-mail podany podczas rejestracji)

 
 
 
Back to Top