W akcji Noc Bibliotek 2019 wzięło udział 1761 bibliotek!

Półka z pomysłami

Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Publiczna
Ulica, numer: 
ul. Meissnera 5
Kod pocztowy: 
03-982
Miejscowość: 
Warszawa
Województwo: 
Plan wydarzeń podczas Nocy Bibliotek 2019 r.: 

Noc Bibliotek 2019

Program

Biblioteka im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe realizując zadania Biblioteki Wielokulturowej aktywnie włącza się w dialog międzykulturowy poprzez działania związane z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów obcojęzycznych oraz aktywność edukacyjno-kulturalną mającą na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat innych języków i kultur. Za działalność wielkokulturową Biblioteka została w tym roku uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Kierbedziów.

Hasło „Znajdźmy wspólny język” doskonale wpisuje się zatem w cele i zadania naszej placówki jako Biblioteki Wielokulturowej. Oferta na Noc Bibliotek proponowana przez naszą instytucję zawiera działania odwołujące się do języka i komunikacji w szerokim zakresie pojęć.

Jednym z gości specjalnych V Nocy Bibliotek będzie pani Edyta Jungowska, która została mianowana Ambasadorką Dobrej Książki 2019/20. Uroczyste wręczenie tytułu nastąpiło podczas jubileuszowej X edycji, organizowanego przez Bibliotekę, festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA, które odbyło się w sobotę, 11 maja 2019 roku. Podczas V Nocy Bibliotek natomiast Pani Edyta podczas autorskich zajęć zaprosi dzieci  i rodziców do interaktywnej zabawy polegającej m.in. na rozwiązywaniu zagadek literackich i odgrywaniu ról bohaterów książek. (Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 wraz z rodzicami).

Rodziców z dziećmi zaprosimy również do aktywnego uczestnictwa w grze miejskiej „Sherlock Holmes”. Zabawa terenowa łącząca motywy z opowiadań Arthura Conana Doyle’a i zastosowanie nowoczesnych technologii będzie ciekawym sposobem na poznanie topografii dzielnicy (w tym rozmieszczenia poszczególnych filii bibliotecznych) jak i naukę współpracy w grupie międzypokoleniowej. (Gra dedykowana dla rodzin z dziećmi w wieku 9-15. Prowadzący: filia nr 55)

W pomieszczeniach Biblioteki goście V Nocy Bibliotek będą mogli natomiast spróbować swoich zdolności komunikacji i współpracy, biorąc udział w zabawie w formule escape room. W tym roku proponujemy pokój dedykowany specjalnie naszym cudzoziemskim czytelnikom, którzy uczą się języka polskiego jako obcego. Zagadki będą wykorzystywały podstawy naszego języka ojczystego, poprzez zabawę, utrwalając jego znajomość i poprawiając zdolności komunikacji w grupie wielokulturowej. (Zabawa dedykowana dorosłym. Prowadzący: Wypożyczalnia Zbiorów Obcojęzycznych)

Osoby zainteresowane językami i kulturą zachęcamy do wzięcia udziału w zajęciach Komu bliski Beskid Niski, czyli kim są Łemkowie? W czasie zajęć zostanie krótko przedstawiona grupa etniczna, jaką są Łemkowie. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie leży Beskid Niski, jak wyglądało życie codzienne Łemków, ich tradycyjne stroje i biżuteria. Będą mogli poznać niektóre słowa w języku łemkowskim, zobaczyć łemkowskie chaty - chyże i piękne drewniane cerkwie. Zajęcia będą poprowadzone w oparciu o książeczkę dla dzieci o Łemkowszczyźnie Pauliny Białkowskiej Łemkowska książeczka wydaną przez Fundację Stara Droga.
Zajęcia zakończą się wykonaniem prostej pracy plastycznej, związanej z tematem. (Zajęcia dedykowane dzieciom w wieku 7-10 lat. Prowadzący: filia nr 45)

Artystyczne zdolności goście V Nocy Bibliotek będą mogli zaprezentować podczas rodzinnych warsztatów plastycznych. Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami wykonają lampiony oraz drzewa. Październik jest miesiącem jesiennym, dni robią się coraz krótsze, więc lampiony, które wykonają dzieci rozświetlą im długie wieczory. Drzewo jest symbolem rodziny, łączy, jednoczy pokolenia i ludzi. Stąd nasz wybór na V Noc Bibliotek. (Warsztaty dla dzieci od 6 lat wraz z rodzicami. Prowadzący: filia nr 78)

Podczas gdy dzieci będą zajęte wykonywaniem prac plastycznych, dorosłych zapraszamy na spotkanie z drugim gościem specjalnym V Nocy Bibliotek - Filipem Springerem. Uznany fotograf i reportażysta będzie mówił między innymi o swojej nowej książce Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz (premiera 14. sierpnia br.).

 

Harmonogram wydarzeń

15:00 – 22:00

15:15 Uroczyste otwarcie V Nocy Bibliotek. Słowo wstępne Pani Dyrektor Mirosławy Majewskiej. Przywitanie gości i prezentacja Programu.

15:30 Start gry miejskiej „Sherlock Holmes”.

16:00 – 17:30 Spotkanie z p. Edytą Jungowską – Ambasadorką dobrej książki w bibliotece.

17:45 – 18:45 Zajęcia "Komu bliski Beskid Niski, czyli kim są Łemkowie?”

18:00 finał gry miejskiej „Sherlock Holmes”.

18:15 Ogłoszenie wyników Bingo oraz gry miejskiej „Sherlock Holmes”.

19:00 – 20:30 Gość specjalny Filip Springer - spotkanie autorskie

19:00 – 20:00 Zajęcia plastyczne „Lampiony”.

16:00, 17:30, 20:45 Escape room dla dorosłych, w tym zabawa w formule escape roomu dla obcokrajowców uczących się polskiego.

21:30 Oficjalne zamknięcie V Nocy Bibliotek

22:00 Zamknięcie Biblioteki

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru: 
Książki w dobrym stanie, niezniszczone, niepomazane, polskie i obcojęzyczne.

Lokalizacja biblioteki

 
 
 
Back to Top