W akcji Noc Bibliotek 2019 wzięło udział 1761 bibliotek!

Półka z pomysłami

W poszukiwaniu wspólnego języka...

Noc w Szamotułach. Czy znaleźliśmy wspólny język?
Szukaliśmy go na wiele sposobów.
Z maluchami rozmowy odbywały się na dywanie w świeżo otwartym Pokoju Malucha, gdzie przygotowalismy dla nich teatrzyk Kamishibai. Nieco starszym dzieciom mnóstwo atrakcji oferowało Literkowo. Czegóż tam nie było? Zabawa w Epitety – smażone kotlety, Jenga, przeróżne zagadki i łamigłówki prowadzone przez czarnego kota i zabawnego kuchcika. Tam także można było zaznajomić się z różnymi rodzajami komunikacji – dzieci miały okazję zobaczyć książkę w języku Braille’a a także poznać język migowy. Największą atrakcją były odwiedziny słonia Elmera, który czytał dzieciom o swoich przygodach.

Starsi i dorośli szukali wspólnego języka za pomocą Gry "Od słowa do słowa". Przechodząc przez kolejne etapy, zwiedzili Transylwanię, Dziki Zachód, Kraj Kwitnącej Wiśni i urocze miasteczko. Wskazówek szukali na poczcie, w tajemniczym ogrodzie, w gabinecie doktor Oli, u Indianki.
Dowiedzieli się co to jest palindron, jak wyglądają japońskie znaki, czytali w gwarze poznańskiej, przedstawiali sie w języku migowym a także snuli opowieści ze Story Cubes.

W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs fotograficzny “Znajdźmy wspólny język”, a wszystkie konkursowe zdjęcia można było oglądać na wystawie.

Równo o dziewiętnastej tajemnicza dama przedstawiła Waldemara Wierzbę – autora słowników gwary poznańskiej, a także tłumacza z polskiego na “nasze”. Licznie zgromadzona publiczność, zarówno dorośli jak i dzieci, z uśmiechem słuchała gwarowych przekładów Jeżycjady i Trylogii Sienkiewicza.

Tymczasem z Dzikiego Zachodu dochodziły okrzyki i nawoływania uczestników zabawnej gry towarzyskiej “Podaj dalej!” czyli tzw. głuchego telefonu. Jednak, zgodnie z zasadmi, nie posługiwano się mową i słuchem, ale rysunkiem i pismem.

Tradycyjnie, jak co roku, nasi nocni goście mogli posilić się kawą i ciastem w niezwykłej kawiarence. Jej tegoroczna odsłona miała nieco podróżniczy charakter, a przybyszów witała niecodzienna obsługa. Za kontuarem Kawiarnii Obieżyświat stanęli Arab i Turek..

Naszą Noc Bibliotek 2019 realizowalismy we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną w Szamotułach.

Galeria Zdjęć: 
 
 
 
Back to Top