NOC BIBLIOTEK W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SAMBORCU

Tegoroczną Noc Bibliotek zaczęliśmy od projekcji filmu familijnego „Ptyś i Bill”. Ta pełna ciepła historia niezwykłej przyjaźni małego chłopca i psa skradła serca wszystkich małych widzów. Po projekcji nastąpiło uroczyste otwarcie Nocy Bibliotek 2019, wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy wiersz Joanny Mueller „Wierszowiązałki”.

Następnie przeszliśmy do warsztatów słowotwórczych Słowa na creativie i survivalu. Jako że warsztaty nawiązywały do gry Minecraft, postanowiliśmy, że całość Nocy zorganizujemy inspirując się grą. Pracownicy biblioteki zadbali o dekorację sali i przekąski nawiązujące do ekwipunku graczy. Bibliotekę ozdobiono girlandami z minecraftowych bloków i balonami z mobami.

W warsztatach wzięło udział 12 dzieci, podzielonych na dwie grupy 6-osobowe. Każda z grup przy pomocy bloków słownych, kostek opowieści, kart z tematami i wreszcie mobów mowy stworzyła teksty wierszy i piosenki. Dzieci były bardzo zaangażowane w tworzenie wierszy i ciekawe znaczenia nowych słów. Szczególnie spodobały im się archaizmy, czyli słówka z działu Mowa Przodków. Z chęcią podróżowały do spawn pointu, gdzie korzystały z pomocy Mistrzów Gry – bibliotekarzy. Kiedy teksty były już gotowe przenieśliśmy się do portalu kresu. Wymiarem End stał się Oddział dla Dorosłych. Gdy dotarliśmy do celu dzieci odczytały wiersze i tekst piosenki.

Po kreatywnej, twórczej zabawie przyszedł czas na poczęstunek w stylu Minecraft. Przekąski nawiązywały do ekwipunku postaci z gry. Dzieciaki były zachwycone mogąc spróbować slime ball, tnt, ghast tears, trapdoor, czy cave spider. Następnym punktem programu była wspólna lektura książek z cyklu Minecraft „W świecie gry” i „Noc nietoperzy” w zupełnych ciemnościach i przy świetle latarki. Nastrój niczym z ciemnej minecraftowej jaskini potęgował doznania. Dzieciaki świetnie się bawiły, na korytarzu słychać było donośny śmiech. O godzinie 19.00 połączyliśmy się online z Multimedialną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, by zobaczyć transmisję z oficjalnego otwarcia Nocy. Na koniec dzieci wzięły udział w maratonie gier Minecraft i RPG.

Dzieciaki były zachwycone, temat spotkania był im bardzo bliski, wirtualny świat gier stanowi element ich codziennego życia. Bibliotekarze mieli okazję poznać świat gry i przekonać się co jest w nim fascynującego i wciągającego. Udało nam się znaleźć wspólny język, a przecież to właśnie hasło przyświecało tegorocznej edycji akcji.

Projekcja filmu Ptyś i Bill
Warsztaty Słowa na creativie i survivalu
Warsztaty słowotwórcze
Praca w grupach