"Noc Bibliotek 2019" w Szkole Podstawowej w Bargłowie Kościelnym

"Noc Bobliotek 2019. Znajdźmy Wspólny Język" zaczęliśmy od przygotowań kilka dni przed wydarzeniem- rozwieszaliśmy plakaty we wszystkich możliwych miejscach, tj. na korytarzach szkolnych, w punktach przedszkolnych na przystankach autobusowych. Jednocześnie zadbaliśmy o zaproszenie na wydatrzenie innych, głównie przedszkolaków, klasy I-III oraz starszych uczniów naszej szkoły- wykorzystaliśmy naklejki zakładki z zaproszeniami i rozeszły się błyskawicznie, a nawet - niestety - zabrakło, więc zapraszaliśmy słownie.

"Noc Bibliotek 2019" zaczęliśmy już w piątek, 3 października od wspólnnego czytania wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz śpiewania starych polskich piosenek harcerskich. W dobrych humorach obejrzeliśmy też film "Ptyś i Bill", a chętni czytali komiks o tym samym tytule.

5 października 2019 roku spotkalismy się późnym popułudniem i obejrzelismy inaugurację "Nocy Bibliotek" na żywo, a potem głośno czytaliśmy wiersz Joanny Mueller "Wierszowiązałki", jak wszyscy w Polsce. W tym dniu poszukiwaliśmy też książek naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków w różnych źródłach archiwalnych naszej szkolnej biblioteczki. Był też czas na wspólne rozmowy przy bułeczce z babcinym dżemem oraz wspomnienia o naszych pierwszych spotkaniach z literaturą.

7 października czniowie klasy VIII A "Flirtowali z Hłaską", a dwie grupy pięciolatków uczestniczyły w zajęciach "Poczytaj ze mną! W Bibliotece". Podczas spotkania pracowaliśmy z książką "Ja też chcę mieć rodzeństwo". Rozmawialiśmy o relacjach rodzinnych i odpowiedzialności za braciszka/siostrzyczkę.

Z czego jesteśmy dumni? Udaje się nam włączyć do wydarzenia około 150 osób w różnym wieku- od przedszkolaków do młodzieży w wieku 15-16 lat. Każdy znajduje coś dla siebie i dobrze się bawi. Szczególnie cenimy filmy, które otrzymujemy- wszyscy na nie czekamy i wspólne oglądanie staje się często inspiracją do literackie gry terenowej.

Co nam się nie udało? Mieliśmy za mało naklejek, więc niektórzy ich po prostu nie otrzymali i z tego powodu było nam przykro. Mieliśmy za mało czasu podczas Finału, musieliśmy zbyt szybko opuścić naszą szkołę. Ale może za rok będziemy mogli zostać dłużej....

Co można ulepszyć? Myślimy, że należałoby pomysleć o koszulkach z logo "Nocy Bibliotek" i podarowć je 3-4 wolontariuszom/wolontariuszkom wydarzenia. Może za odpłatnością? W naszej szkole w przygotowaniach pracowało czworo uczestniczek/uczestnik "Klubu Czytelniczego" i miło by było, aby choć przez kilka dni byli zauważalni w społeczności. ( Taki pomysł funkcjonuje w Nocy Muzeów i dobrze się sprawdza ).

Agnieszka: "Wspaniale jest robić to, co lubię, ale najlepsza była noc w szkole!"

Piotrek: "Mogliśmy w końcu porozmawiać tak normalnie, a nie tylko o lekcjach".

"Poczytaj ze mną! W Bibliotece"
Brzechwa i Tuwim wciąż bawią!
Muszę pomysleć, czyli "Flirt z Hłaską"