MGOK Wyrzysk - Biblioteka Publiczna Wyrzysk

Noc Bibliotek 2019

05 października Biblioteka Publiczna w Wyrzysku wraz z filią biblioteczną w Osieku nad Notecią wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Po wspólnym powitaniu poszliśmy na „spacer” po bibliotece gdzie czekały na uczestników ukryte litery opatrzone w ekslibris akcji. Po pełnych entuzjazmu przeczesywaniach bibliotecznych półek czekało na nas kolejne zadanie. Było to rozszyfrowanie kodu obrazkowego w celu ułożenia hasła, którym było oczywiście hasło akcji „Znajdźmy wspólny język”. Aby poznać trochę historię przekazywania sobie przez ludzi informacji przenieśliśmy się do czasów prehistorycznych i niczym mieszkańcy jaskiń zostawiliśmy informacje obrazkowe rysowane węglem na „ścianach” z szarego papieru.

Żeby się lepiej poznać każdy uczestnik przygotował swoją gwiazdkę marzeń, która zawisła w naszej sali.

W trakcie zajęć nie zabrakło również rozmaitych tańców i pląsów, które nie tylko bawiły, ale również ćwiczyły koordynację językowo-ruchową. W gimnastyce języka pomogły również liczne wierszyki- łamijęzyki, czyli ćwiczenia logopedyczne. Pomimo różnic wiekowych i odmiennych upodobań udało nam się znaleźć wspólny język.

Korzystając z książkowej inspiracji jaką znaleźliśmy czytając opowiadanie „Jedno, jedyne słowo” z książki „Piąte przez dziewiąte” Wojciecha Widłaka i Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel przenieśliśmy się oczami wyobraźni do ciemnego lasu, gdzie „rozpaliliśmy” ognisko i poznawaliśmy mieszkańców leśnych czeluści, którzy przypomnieli nam o magicznych słowach proszę, dziękuję, przepraszam oraz nauczyli wielu frazeologizmów.

Zwieńczeniem naszego wieczoru, podczas którego próbowaliśmy znaleźć wspólny język było wspólne leżakowanie i oglądanie filmu familijnego „Ptyś i Bill” oraz przygotowanie pozdrowień dla Nocy Bibliotek za pomocą różnych technik plastycznych.

Pozdrawiamy i mamy nadzieję do zobaczenia za rok!

Biblioteka Publiczna w Wyrzysku i filia biblioteczna w Osieku nad Notecią