BIBLIOTEKA ZESPOŁU SZKÓŁ W KLĘCE

NOC BIBLIOTEK- NOCOWANIE  W BIBLIOTECE SZKOLNEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W KLĘCE

W dniach 04.- 05. 10. 2019r.  została przeprowadzona  akcja  promująca bibliotekę oraz czytelnictwo. Do ogólnopolskiej akcji przyłączyliśmy się po raz pierwszy (jednocześnie pełni obaw i zarazem pozytywnej energii). W  trakcie naszego projektu, w którym uczestniczyło 24 uczniów przeprowadzono warsztaty plastyczne- każdy z uczestników wykonał indywidualnie zakładkę do książki, kartkę pocztową z ekslibrisem oraz z hasłem przewodnim akcji  oraz jesienny lampion.

Uczestnicy akcji  to uczniowie z klas od III- do VII, a zatem hasło „ Znajdźmy wspólny język” było w 100% trafione J Wszyscy zostali  losowo wybrani do grup, w których aktywnie współpracowali. Grupy:

a)  Zjawiskowa arcymistrzyni książkowa

b) Odlotowa znawczyni książkowa

c) Smakosz literowy

d) Czytacz znakomity

Bohaterem pierwszego  tego typu  spotkania w bibliotece była „ Jej królewska mość –KSIĄŻKA”-  Jej cała historia od momentu powstania,  po przybycie do biblioteki , aż po sam kres- czyli do momentu wycofania jej z księgozbioru.

Z wielką radością można stwierdzić, iż uczestnicy posiadali wiele informacji z dziedziny „ wiedzy o książce”. Co bardzo pomogło podczas spotkania, ponieważ to uczniowie stali się ekspertami.  Bardzo dużym zainteresowaniem okazała się konkurencja: „stemplowanie na czas” książek wycofanych z księgozbioru- oprócz zabawy uczestnicy zdobyli dodatkową wiedzę  typu: gdzie w książce znajdują się stemple biblioteczne, ile ich musi być,  na jakich stronach się znajdują. Podczas tej konkurencji wszyscy sobie pomagali ( starsi pomagali młodszym ), a pozytywne wzajemne relacje pomogły we współzawodnictwie grupowym.

Warto podkreślić, że uczestnikami naszej akcji nie byli typowi tzw. „mole książkowi” – stąd ogromna radość ze wspólnego spotkania w szkolnej BiblioPrzestrzeni  i ze wspólnej zabawy.

Dnia 04.10. był również Światowy Dzień Uśmiechu- oprócz zdobycia wiedzy -skąd wziął się pomysł oraz kto go wymyślił ( informacje zawarte na plakacie )- było wykonywanie zdjęć z „UŚMIECHEM”. Każdy uczestnik chciał mieć takie zdjęcie.

Kolejną atrakcją było zapoznanie się z nowościami czytelniczymi „ porządki na regałach bibliotecznych” - uczestnicy zabrali z półek książki- mogli je do woli przeglądać, wymieniać się, a na koniec posegregowali je na 2 grupy: literatura dla dziewcząt oraz dla chłopców. Kolejnym zadaniem było uszeregowanie nowości wg. alfabetu i ułożenie ich na regałach. ( I nie było to w cale ani nudne, ani  łatwe zadanie). By zabawa była jeszcze lepsza wprowadzono element „zdrowej rywalizacji”- zadanie było wykonywane w grupach. (Oczywiście wszystkie grupy były zwycięzcami). Po wykonaniu tego zadania uczestnicy zostali poczęstowani plackiem drożdżowym ze śliwkami, który został przygotowany z przepisu wyszukanego z książki kucharskiej będącej w naszej bibliotece. ( Ogromne podziękowania należą się paniom sprzątającym, które przygotowały ten pyszny poczęstunek). Chętni uczestnicy mogli zagrać w grę edukacyjną ( gra wybrana z PÓŁKI Z POMYSLAMI), pozostali czytali książki, które wyszukali podczas „porządków”, a jeszcze inni  czytali prasę. Strefa chilloutowego czytania cieszyła się dużym zainteresowaniem. To niesamowite, ale telefony komórkowe były używane jedynie do robienia zdjęć i do przesyłania relacji innym, którzy nie przybyli do biblioteki. Nocna  emisja filmu "Ptyś i Bill".  (Film na podstawie komiksu "Ptyś i Bill" wydawnictwo Egmont w reżyserii A. Charolta i F. Magniera- okazała się również „trafem w 10” .  Film bardzo podobał się uczestnikom, którzy chętnie dzielili się swoimi odczuciami po emisji. No cóż – nocowanie w bibliotece- wg. uczestników „ trwało za krótko”, noc w BiblioPrzestrzeni okazała się za krótka, a pierwsi czytelnicy już o świcie podjęli się czytania wybranych przez siebie książek.

Oprócz nocowania w bibliotece dodatkowo została zorganizowana akcja uwalniania książek- dla wszystkich chętnych. Książki, które są  przeczytane i w dobrym stanie- można podarować  innemu czytelnikowi. (My wybraliśmy pacjentów  przebywających w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego). Tym samym stajemy się ambasadorami  tego typu formy popularyzowania czytelnictwa. Pomysł ten wpisuje się w ideę Zero Waste, czyli ideę nie marnowania rzeczy.

Promowanie idei  bookcrossingu- zostanie wpisanie na stałe do planu pracy naszej biblioteki.

Po akcji w bibliotece zaprezentowano widokówki autorstwa uczestników projektu, została wykonana gazetka informacyjna związana z ideą bookcrossingu.  Na stałe zostanie zaaranżowane w naszej szkole ogólnodostępne miejsce do „uwalniania książek”.

Akcja została podsumowana dzięki anonimowym ankietom- uczestnicy wypowiadali się pozytywnie, na temat tego przedsięwzięcia, wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu akcji, dopytywali  się o kolejny termin. Ale najważniejszym „efektem ubocznym” był fakt, iż niektórzy uczestnicy przyprowadzili do biblioteki swoje koleżanki  i kolegów i polecili im książki, które wg. nich będą ciekawe, sami także wypożyczyli książki, które „znaleźli podczas porządków bibliotecznych”.

Jako koordynator szkolnego projektu zachęcam wszystkich do przyłączenia się do tej akcji. Nie należy się obawiać, że atrakcje nie będą zbyt spektakularne dla uczestników, bo pozytywne nastawienie i dobra energia- udziela się wszystkim.  Nie zapominając, że czytanie książek jest COOL!

Informacje o przeprowadzeniu akcji zostały również umieszczone na stronie internetowej szkoły: https://spkleka.edupage.org/

Szkolny koordynator projektu Izabela Zwierzchlewska