BIBLIOTEKA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W ŁOSICACH

Zanim rozpoczęliśmy Wydarzenie, wolontariusze ze szkolnej biblioteki porozwieszali plakaty, wypisali zaproszenia i przygotowali odświętną dekorację w salach znajdujących się obok czytelni… 5 października 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łosicach odbyły się zajęcia w ramach V Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Koordynatorem akcji był pan Jerzy Koryciński – szkolny bibliotekarz. Święto wszystkich miłośników książek rozpoczęło się o godzinie 17.20. Po powitaniu gości zaczęły się zajęcia w grupach, według wcześniej ustalonego programu. Długodystansowcy mogli znaleźć sobie jakieś zaciszne miejsce w czytelni lub w bibliotece i z pasją oddać się lekturze ulubionej książki w ramach Maratonu Czytelniczego. Każdy znalazł dla siebie jakiś przytulny kącik. Ci, którzy nie przynieśli książki z domu, mogli wybierać spośród tych, które znajdują się na bibliotecznych półkach. Najlepszym maratończykom z klas I szkoły podstawowej udało się przeczytać kilka książeczek. Pasjonaci rysunku i pisania tworzyli w sali obok dwie strony swojej książki – w ramach konkursu „Narysuj mnie”. Chętni nie zmieścili się w jednej klasie! Dla starszych uczniów z klas IV – VIII przygotowaliśmy konkurs „Znajdź zaginiony język”. Polegał on na tym, że uczestnicy „uzupełniali” brakujące litery w słowach składających się na fragmenty znanych im lektur. Zwycięzców konkursów nagrodzono dyplomami i książkami podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który odbył się w naszej szkole 11 października 2019 r. Po zakończeniu konkursów, o godz. 19.00 wszyscy uczestnicy zajęć mogli obejrzeć transmisję online z inauguracji V Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. A jaki był finał Nocy w Bibliotece? Miłośnicy przygód uczestniczyli w projekcji filmu „Ptyś i Bill", pasjonaci lektur nadal okupowali szkolną bibliotekę, część integrowała się w grupach podczas zabaw ruchowych: tańczyli, śpiewali, układali wierszyki o książce. Wybiła godzina 22.00… I żal było się rozstawać z naszą szkolną Biblioteką… Wszyscy uczniowie otrzymali bardzo cenny dokument – Certyfikat Miłośnika Biblioteki. Organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek. Noc Bibliotek to niesamowite przeżycie, zwłaszcza dla najmłodszych. Gdy pytaliśmy dzieci, czy podobało im się to Wydarzenie, wiele osób mówiło, że to najwspanialsza noc w ich życiu. Niektóre dzieci z żalem pytały, dlaczego to już koniec i kiedy będą mogły znowu przyjść do szkolnej biblioteki...nocą. Rodzice, którzy odbierali swoje pociechy ze szkoły, wyrażali swoje zadowolenie i deklarowali chęć ponownego uczestnictwa w Nocy Bibliotek. Nie ma się co dziwić uczestnikom, ponieważ na spotkanie z nimi przybyła Książka (a jakże!), która na ten wieczór przyjęła ludzką postać. W Wydarzeniu wzięło udział około 100 uczniów z klas I – VII szkoły podstawowej. Opiekę nad nimi sprawowały panie: Justyna Lipińska, Magda Gochnio, Urszula Kowalczuk, Anna Ilczuk, Marzanna Hornowska, Marta Andrzejczuk, Ewa Paczóska, Małgorzata Popławska, Magdalena Śmieciuch, Anna Żuk, Jolanta Barańska i szkolny koordynator Wydarzenia, pomysłodawca akcji - pan Jerzy Koryciński. Za rok spotkamy się ponownie. Na pewno w liczniejszym gronie!