Biblioteczne Biuro Śledcze, czyli Kryminalna Noc w Bibliotece Powiatowej w Wieruszowie

W ogólnopolskiej Nocy Bibliotek po raz kolejny udział wzięła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Biblioteczne Biuro Śledcze, czyli Kryminalna Noc w Bibliotece”. 5 października w sobotnie popołudnie, punktualnie o godzinie 18.00, biblioteka otworzyła swoje drzwi dla przybywających gości. Spragnieni dreszczyku emocji powitani zostali serdecznie przez dyrektora Katarzynę Idzikowską. Pracownicy biblioteki przygotowali na ten wyjątkowy wieczór szereg atrakcji: ci, którzy popełnili „zbrodnię” przetrzymania książek mogli liczyć na amnestię.

Po powitaniu gości miało miejsce rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego pt.: „Zagadka kryminalna z Wieruszowem w tle” ogłoszonego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną i Komendę Powiatową Policji w Wieruszowie. W trakcie rozdawania nagród okazało się, że nie ma laureata I miejsca. Kiedy bibliotekarka wyszła do czytelni, by go poszukać, nagle zaczęła krzyczeć. Okazało się, że w czytelni dokonano morderstwa. Na podłodze leżały zakrwawione zwłoki młodego chłopaka. Wówczas obecni w bibliotece policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, prokurator oraz technik przystąpili do działania. Zabezpieczone zostało miejsce zbrodni. Technik kryminalistyki rozpoczął swoją pracę, a wszystkie wykonywane przez niego czynności były na bieżąco komentowane. Zgromadzona publiczność z zapartym tchem śledziła każdy kolejny krok policjantów. Została przesłuchana pani dyrektor Katarzyna Idzikowska oraz bibliotekarka Elżbieta Dąbrowska. Okazało się, że młody chłopak dokonał kradzieży drogocennego obrazu, wyjątkowego egzemplarza książki oraz nagrody naszego laureata. Po przesłuchaniach, dokładnej analizie i zbadaniu wszystkich śladów policja stwierdziła, że mordercą jest pani dyrektor Katarzyna Idzikowska. Została ona zakuta w kajdanki i wyprowadzona przez funkcjonariuszy.

Na szczęście była to tylko zaimprowizowana akcja przygotowana przez pracowników biblioteki i policji.

Wszyscy świadkowie naszej kryminalnej akcji dobrze się bawili. Uczestnicy mogli „zostawić” odciski palców oraz zrobić sobie zdjęcie do kartoteki policyjnej, poznać specjalne stroje ochronne i wyposażenie policyjne.

Imprezie towarzyszyła również wystawa kryminałów.